سيلويا پلات

چون من زيادی زود اومدم نکنه از شعر قبليم با بی تفاوتی عبور کنين ؟ اول مطالب قبلی بعد مطلب جديد!خوب !... چه توقعی داريد از يک آدم مثل من که بيشتر وقتها دلش گرفته و آنقدر پر رو هست که حالتهایش رابرای بقيه تعريف کند؟
من توی اين مدت «خاطرات سيلويا پلات » را می خواندم... چند روزی بود که گرفتارش بودم... خوب است بدانيد اين کتاب را « مهسا ملک مرزبان » ترجمه کرده که اتفاقا از دوستهای خوب من و مترجم بسيار خوبي است . بايد بگويم که برای ترجمه ی کتابی حدودا ۵۰۰صفحه ای آن هم از شاعری مثل پلات ؛ باآن همه پيچيدگی که در ذهن و روحش دارد ؛ زحمت زيادی کشيده . ( دارم مفتی مفتی براش تبليغ می کنم ... که البته ارزشش رو داره ....) اما مساله ای که می خواستم بگويم چيز ديگری است . من با تمام وجود اين کتاب را خواندم تنها برای اينکه بفهمم آدمی مثل پلات چرا خودکشی کرده . تمام فرضيه ها را در نظر گرفتم : آيا تد هيوز (همسرش) مقصر بوده ؟ گرايشها ی فمنيستی اش ؟ اجتماع ؟ جامعه ی منتقدين ؟ ويا ضعفهای شخصيتی خودش ؟ با يک جور لذت خاص کتاب را می خواندم . دلم می خواست به لحظه ی خودکشی اش برسم ؛‌انگار آن لحظه برای من هم لحظه ی تعيين کننده ای بود . شايد چون داشتم برای خودم ؛ برای بودن خودم دنبال دليل می گشتم ... کتاب تمام شد و به مهسا زنگ زدم : من جوابم را نگرفتم .
سيلويا پلات مثل من است . دردها و دغدغه هايش از جنس دردها و دغدغه های من اند . چه زجری می کشيدم از اينکه می ديدم او اين همه برای زنده ماندن تلاش می کند و موفق نمی شود . من مثل مهسا فکر نمی کنم که علت ياس سيلويا رد شدن آثارش از سوی ناشران بود ... اين مساله رای او سخت بود اما سيلويا با سر سختی ادامه می داد . باز هم آثارش را برای مجلات و ناشران می فرستاد... چيزی که سيلويا پلات را به آخر خط رساند؛فاصله عميق او با آدمهای عصر و نسلش بود که تاب او را نمی توانستند آورد و خود او هم قادر به تطابق پیدا کردن با آ ن همه تفاوت نبود ... والا سيلويا پلاتی که پس از مرگ این همه مورد تحسین قرار می گيرد مگر چه فرقی با سيلوياپلات زنده دارد؟
بارها به تصوير او در کتاب خيره شدم ... آن چشم ها چه دردی را در خود پنهان کرده بودند؟آن همه تلاش آن همه انگيزه و شعر ؛ آن قدرت جادويی چرا به او کمک نکردند؟ ياد ويرجينيا وولف می افتادم و جالب اينکه که سيلويا هم او را دوست داشت . شاید سيويا هم مثل وولف از چشيدن لذت زندگی مرگ را بر گزيده و يا به قول خودش:مردن هنر است ...و من آن را به بهترين شکلی انجام می دهم.


در اولين فرصت چتد تا از شعر هاشو براتون می ذارم که بخونين . ضمن اين که يکشنبه ي آينده يک جلسه ی نقد و بررسی با حضور مترجم همين کتاب و کسان ديگری که آثار پلات رو به فارسی ترجمه کردن در فرهنگسرای بانو بر گزار می شه که به تحليل شخصيت پلات هم می پردازه ....undefinedwww.jilapeacock.co.uk ]

/ 8 نظر / 6 بازدید
راهی

سلام.نوشته ی قشنگی بود.هر چند اين صفت قشنگ صفت خوبی نيست...اما چی بايد بگم؟ قابل توجه بود؟...دست خانم مرزبان درد نکنه.لذت زندگی و مرگ...کدومشون ؟...عجله نکنيم هر دو شو می چشيم...

negar

salam man keyboardam aslan lable Farsi nadare vagarna farsi mineveshtam !!! Ye lable be man hedye bede!!! khosham miad az neveshtehaat... Chera hich vaght hich chize English ee naneveshti? Chera fekr mikoni literature faghat farsie?! (moghadameye ye bahse jeddi)

فاطمه

اي معبود به حق من!نعمتم بخشيدي و سپاسگزارم نيافتي ، مبتلايم نمودي و شکيبايم نديدي پس تو اي مهربان نه با ناسپاسي من نعمت خود را گرفتي و نه با ناشکيبايي من سختي و بلاي خود را پيوسته داشتي آري اي محبوب دل من!از کريم جز بزرگواري و کرم سر نزند.

درياي توفاني

سلام!... مي داني كه نظرم چيست!... هم درباره ي خودكشي ( كه ربطي به هنر مردن ندارد )؛ هم درباره ي پلات ( كه شخصيتش به شدت برايم پيچيده و جالب است ) و هم درباره ي خانم ملك مرزبان ( كه ترجمه شان عالي و ماندگار است ) ... خب پس ديگر كامنت گذاشتن ندارد!

نسترن

ووووووووووااااااااااااااااايييييييييييي نعيمههههههههههه!!!! دلم ميخواد جيغ بكشم...ديدي چي شد؟ درست لحظه هاي كه داشتيم پاي تلفن با هم صحبت مي كرديم.... وااااااااااااااااااااااااااااااييييييييييي.....كاش ديشب اينترنت داشتم....واااااااااااااااااااااااااااااي!

فريد

سلام صفحه خوبی داريد شعر تولد خوب بود .منم خيلی وقتا لبامو گزيدم مبادا بلرزن...و اون غم و تنهائی رو که ازش حرف ميزنين تجربه کرده م...

فريد

سلام از نظر لطف شما ممنونم و خيلی خوشحال ميشم اگه لینکمو تو صفحه تون ببينم بازم ممنون

barbadrafte

سلام . بايد بخونم کتابشو . نبودم . هر روز می فهمم که بيشتر خرم .يعنی بيشتر به نظر خر می ام . نمی تونم درک کنم چرا خيلی چيزا رو چرا چرا می زارنت زير پا و لهت می کنن . برای چی به چه قيمتی . قاطی کردم نه !!!!!!يه مشت اراجيف نوشتم.