← صفحه بعد صفحه قبل →

ما جزیره‌ای جدا افتاده‌ایم از دنیا که ربطی به جهان واقعی و آدم‌‌هایش نداریم. عده‌ی معدودی هستند البته که انگار از توی سفینه‌ای در کره‌ای دیگر، اوضاع دنیا را رصد می‌کنند؛ باقی مردم سرزمین مان اما به خودشان مشغول‌اند. در تجربه‌های مشترک جهانی، مردم ما سهمی ندارند. با بقیه‌ی مردم دنیا خاطره ی مشترکی ندارند. سهمی در ساختن خاطره‌های مشترک هم ندارند. در حالی که مردم دنیا به موسیقی‌های مشترکی گوش می کنند، طعم‌های خاصی را می شناسند، شکل لباس پوشیدن و خرید کردن و لذت بردن‌شان به هم شبیه است، مردم ما تنها تماشاگر این نمایش جهانی هستند.

می‌دانم حسی هست که مردم جهان را به هم پیوند می‌دهد؛ از آدم‌های مشترکی که دوست دارند؛ اسطوره‌ها، قهرمان‌های ورزشی، هنرپیشه‌ها، کارآفرین‌ها، نویسنده‌ها، خواننده‌ها و ... از دشمن‌های مشترک، از مارک‌های محبوب، از کافه‌ها و رستوران‌ های مشترک، از کاسه و بشقاب و لوازم زندگی و جشن‌ها و سوگ‌های مشترک، که فارغ از ملیت و قومیت و تعصب و ... آن‌ها را به هم شبیه می‌کند؛ چیزی شبیه نشستن دور یک میز بزرگ و غذا خوردن، نه تماشاگر غذا خوردن دیگران بودن.

ما ملت جدا افتاده‌ی محرومی هستیم؛ که گاهی به خاطر تعصب بیهوده درباره‌ی داشته‌‌های خودمان، با دیگران درافتاده‌ایم و  حکومت‌مان هم روی خر همین تعصب سوار، همه‌ی درها را به رویمان بسته است و در حالی که قطار دنیا خیلی وقت است از کنارمان گذشته، ما جامانده و فراموش شده، روی پله‌های ایستگاهی متروک ایستاده‌ایم و برای تصویر جا مانده از قطار رفته و خیال مسافرانی که لبخند می‌زنند، دست تکان می‌دهیم و خو‌ش‌حالیم!

جمعه ۱٥ مهر ۱۳٩٠ساعت ۳:٥٧ ‎ق.ظ توسط نعیمه دوستدار نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →

نمی دانم چه دیده بود در ما- صاحب خانه ی چینی- که گفت: «احساس می کنم شما از کشورتان فرار کرده اید.» چمدان های عجول مان را که ندیده بود. گفتیم: «فرار که نه...»

چیزی شبیه فرار.

 

چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ توسط نعیمه دوستدار نظرات ()
← صفحه بعد صفحه قبل →

هیچ درکی از فردا نداشتم. همه چیز در یک حالت گنگ اتفاق می‌افتاد. ما داشتیم تندتند دور می‌شدیم. اصلا از همان شب کذایی ما هی دورتر شدیم. می‌دانستم اگر یک لحظه بایستم و پایم شل شود ممکن است بازی را خراب کنم. می‌دانستم فقط باید تندتند حرکت کنم و بروم جلو. ممکن بود پروازمان را از دست بدهیم.

شب آخر رفتم از مامان شادی سیم‌کارت بگیرم. تمام راه را گریه کرده بودم. تا مامانش در را باز کرد، زدم زیر گریه. او هم گریه کرد. گفتم سخت است...گفت خودت انتخاب کردی دیگر... صبحش تا چشم باز کردم شروع کردم به اشک ریختن. مامانم که از در آمد تو، گریه می‌کرد.

زیاد وقت نداشتیم. تندتند بارها را می‌گذاشتم توی صندوق عقب تا وقت نکنم برای عزاداری. همه داشتند گریه می‌کردند. توی دل‌شان.

بعد پرواز کردیم و بارها آن‌قدر سنگین بود و بچه توی بغلم وول می‌خورد و آن‌قدر استرس ممنوع‌الخروجی و مامورهای لباس سبز را داشتم که نشد گریه کنم. قلبم مثل گنجشک می‌زد اما باید هانا را رد می‌کردم از همه‌ی درهایی که بسته به نظرم می‌رسیدند.

رسیدیم به شهر برج‌های بلند. نمی‌دانم آفتاب تند بود یا چشم‌های من دودو می‌زد. خوب نمی‌دیدم دور و برم را. تندتند از بین برج‌های بلند رد می‌شدیم. من و رضا با هم حرف نمی‌زدیم. هانا توی بغلم خواب بود. حالا که فکر می‌کنم می‌بینم از آن روز به بعد زیاد با هم حرف نزده‌ایم. توی سکوتی نانوشته، فقط داریم تندتند حرکت می‌کنیم.

بعد دیگر همه چیز افتاد توی دور دویدن و از راهروها رد شدن. راهروها ته نداشتند. روی پله‌های برقی می‌دویدیم. چمدان‌ها روی دو‌ش‌مان، توی آسانسورها بالا و پایین می‌‌شدیم. از فرط تندی، اشیا و آدم‌ها دیده نمی‌شدند. شب توی رخت‌‌خوابی که هانا بین‌مان بود به این فکر می‌کردیم که یک‌وقت دست و پایش زیرمان نماند. تا صبح خواب‌های عجیب می‌دیدیم و برای هم تعریف نمی‌کردیم. 

×××

برنامه‌‌ها هیچ‌وقت آن‌طوری که فکر می‌کنی پیش نمی‌روند. نمی‌دانم باید چه کسی را به خاطر به هم ریختن همه چیز متهم کنم؛ یا دست‌کم گله کنم که اگر راهی بود برای من ناگشوده ماند.

روزهای زندگی بین برج‌های بلندمان تمام شد. تصمیم گرفتن سخت بود. وجود هانا تصمیم‌گیری را سخت‌تر می‌کرد. مجبور شدیم تندتند چمدان‌ها را بار ماشین کنیم و راه بیفتیم به طرف یک جایی که چند وقتی جایمان بدهد. دیر رسیدیم فرودگاه. هانا و چمدان‌ها را می کشیدم. به نفس نفس افتاده بودیم. سرم گیج می‌رفت. کارت پرواز گم شد. مسیر خروجی را اشتباه می‌رفتیم. توی هواپیما چند بار جایمان را عوض کردیم. هیچ تصوری از 7‌ساعت پرواز روی اقیانوس نداشتم. داشتیم می‌رفتیم یک جایی که هیچ‌وقت حتا عکس‌هایش را در گوگل نگاه نکرده‌ بودم. حتا تا قبل از حرکت هم دلم نمی‌‌خواست آن‌جا را ببینم. می‌خواستم مثل کورها باشم- اصلا زندگی‌ام شده زندگی کورها... چرا باید ببینم آن‌جا کجاست؟ 

7‌ساعت هانا را روی بازوهایم نگه‌داشتم. به مرد و کودکی نگاه می‌کردم که دنبال من آواره‌ی آسمان و زمین شده بودند. نشستن روی صندلی برایم مثل یک بازی ترسناک در شهربازی بود. دست و پایم را تکان نمی‌دادم. وقتی رسیدیم کمی تکان خوردم. باز داشتیم توی سالن‌های تمام نشدنی می‌دویدیم.

این‌جا از پشت پنجره‌ی فرودگاه قشنگ بود. سبزی‌اش توی چشم می‌زد. شهرش را دوست ندارم. جایی را که آدم‌ها آشغال می‌ریزند دوست ندارم. این‌جا یک جای موقتی است. من هنوز دارم با چمدانم، هانا به بغل دنبال رضا می‌دوم و چمدان‌هایم خیلی سنگین است. چمدان‌ها تمام زندگی‌ام هستند و تمام زندگی‌ام چیز سنگینی از آب درآمده....

فردا می‌روم به خانه‌ی جدید موقتی. توی‌‌ آسانسورها می‌دوم. هانا عرق می‌کند. با التماس نگاهم می‌کند. رضا جلو می‌رود. ممکن است باران بیاید و من مثل این چند روز اصلا نفهمم. حواسم به این‌جا نیست. حواسم به جاهای موقتی نیست. توی دلم به هانا می‌گویم: «مرا ببخش. اما واقعا نمی‌توانستم اجازه بدهم جایی زندگی کنی که به مادرت چشم‌بند زدند و ریدند توی زندگی‌اش.»

تولد رضا مبارک! امسال هیچ چیز برایش نخریدم. حتا نتوانستیم شمعی روشن کنیم... 

شنبه ٢ مهر ۱۳٩٠ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ توسط نعیمه دوستدار نظرات ()